چاپ لیبل


فهرست مطالب

چاپ لیبل یکی از خدمات چاپی پرکاربرد است که برای مصارف مختلفی ازجمله بسته‌بندی محصولات، تبلیغات، برای جلب‌توجه و معرفی برند، ارسال و انبارداری، برای علامت‌گذاری و رهگیری اقلام و  مصارف شخصی به کار می‌رود. لیبل ها را می‌توانید به‌صورت چاپ لیبل کاغذی، لیبل شیشه‌ای، لیبل پلاستیکی PVC، لیبل هولوگرامی، لیبل متالایز، لیبل اموال، لیبل گچی و لیبل ژلاتینی سفارش دهید. در هنگام چاپ لیبل به نکات مهمی مانند انتخاب نوع چاپ مناسب (با توجه به تیراژ، طرح و کاربرد لیبل)، انتخاب متریال مناسب  (با توجه به نوع کاربرد و شرایط محیطی)، طراحی لیبل (جذاب و خوانا، با استفاده از رنگ‌ها و تصاویر مناسب) و کیفیت چاپ (بالا و واضح، بدون خطا و رنگ‌پریدگی) توجه ویژه داشته باشید.

 از انواع چاپ لیبل می‌توان به چاپ دیجیتال، چاپ افست، چاپ لیبل رولی و چاپ لیبل شیت اشاره کرد.
چاپ دیجیتال: مناسب برای تیراژ پایین و چاپ طرح‌های مختلف
چاپ افست: مناسب برای تیراژ بالا و چاپ طرح‌های یکسان
چاپ لیبل رولی: برای چاپ لیبل در تعداد بالا و به‌صورت پیوسته
چاپ لیبل شیت: برای چاپ لیبل در تعداد کم و به‌صورت جداگانه

 

انواع لیبل

لیبل‌ها با توجه به نوع محصول و شرایط نگهداری آن انواع گوناگونی دارند. به صورت کلی لیبل‌ها به ۶ دسته اصلی شامل: لیبل‌های کاغذی، لیبل‌های پی‌وی‌سی (صدفی)، لیبل‌های شیشه‌ای (شفاف)، شبرنگ (اموال)، لیبل متالایز و لیبل‌های امنیتی (گچی و هولوگرام) تقسیم می‌شوند.

پرکاربردی‌ترین انواع لیبل‌ها، لیبل نوع کاغذی است. لیبل‌های کاغذی پس از چاپ بر اساس نوع روکش استفاده شده روی آنها می توانند در انواع مختلف  نامگذاری شوند. 

لیبل‌های کاغذی

لیبل‌ کاغذی خود نوع پرمصرف از لیبل‌ها هستند که به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

لیبل بدون روکش

نوعی از لیبل‌های کاغذی که بعد از چاپ هیچ روکشی روی آنها کشیده نمی‌شود. لیبل‌های کاغذی بدون روکش معمولا به دلیل قیمت مناسب، مصرف زیادی دارند.

لیبل یووی‌

روکش یووی‌ نام ماده‌ای شفاف است که مانند یک لایه نازک شفاف کننده بر روی لیبل اضافه می‌شود و باعث براق شدن کار و ماندگاری بیشتر لیبل در مقابل ساییدگی می‌شود.

لیبل سلفون‌

روکش سلفون یک لایه نایلونی شکل بسیار نازک است که با استفاده از دستگاه سلفون ‌کش بر روی لیبل چسبیده می‌شود. چسبندگی سلفون بر روی لیبل به حدی است که به سختی قابل جدا شدن است.

روکش سلفون در دو نوع سلفون براق و سلفون مات عرضه می‌شود. استفاده از روکش سلفون ضمن زیبایی لیبل، باعث ماندگاری بالای محصول هم می‌شود. 

لیبل فیلتر‌دار

لیبل‌های فیلترها در واقع همان لیبل‌های یووی هستند، با این تفاوت که یک قسمت از لیبل توسط طراح مشخص شده، یووی نخورده و بدون روکش می‌ماند.

این نوع لیبل‌ها در تولیدی‌هایی که می‌خواهند روی یک قسمت از لیبل مهر یا نوشته استفاده کنند، کاربرد دارد. 

لیبل طلاکوب

طلاکوب در واقع یک مرحله تکمیلی پس از چاپ است، به این صورت که این لیبل‌ها پس از چاپ شدن و روکش خوردن، به واحد طلاکوبی ارجاع می‌شوند.

مرحله بعدی با دستگاه‌های طلاکوب زن یک نوشته، لوگو یا قسمت خاصی از لیبل با روش پرس کلیشه فلزی داغ روی نوار طلاکوب به رنگ طلا یا نقره‌ای در می‌آید. این کار باعث لاکچری و زیبا شدن لیبل شده و قیمت لیبل را بالاتر می‌برد، همچنین زمان آماده شدن لیبل را بیشتر از بقیه لیبل‌ها می‌کند. 

 


 

انواع چاپ لیبل‌ها

لیبل‌ها به پنج روش زیر قابلیت چاپ شدن دارند:

چاپ پرینتر رومیزی

این نوع روش از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های چاپ لیبل بوده و معمولا کیفیت و سرعت پایینی دارد. بیشتر از این روش چاپ برای مصارف خانگی استفاده می‌کنند. روش چاپ پرینتر رومیزی فقط قادر به چاپ لیبل‌های کاغذی بوده و از دو نوع جوهری و پودری هستند. 

چاپ با پرینترهای صنعتی

پرینترهای صنعتی کیفیت و سرعت قابل قبولی دارند و برای تیراژهای در حد چاپ و تکثیر مناسب هستند. پرینترهای صنعتی تنها برای لیبل‌هایی با جنس کاغذی توانایی چاپ دارند و رنگ استفاده از این پرینترها از نوع پودر تونری‌ است. 

چاپ دیجیتال یووی‌

این روش قادر به چاپ انواع لیبل شیشه‌ای ،کاغذی، متالایز و شبرنگ بوده و کیفیت چاپ ایده‌آلی دارد. در این نوع روش چاپ، لیبل‌ها به صورت رول چاپ می‌شوند، معمولا پس از چاپ با دستگاه کاتر‌ پلاتر‌ لیبل‌ها به صورت نیم تیغ برش می‌خورند.

روش چاپ دیجیتال یووی‌ نسبت به روش‌های چاپ افست و فلکسو سرعت خیلی پایین‌تری و قیمت‌های بالاتری دارد. این روش چاپ مناسب تیراژهای کم در حد ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ عدد می‌باشد.

چاپ افست

روش چاپ افست مورد استفاده بسیاری از کارخانجات و تولیدی ها است، در روش چاپ افست، طرح مورد نظر به واحد لیتوگرافی ارسال شده تا لیتوگرافی طرح مورد نظر را به زینک تبدیل کرده و به چاپخانه ارسال می‌کند.

زینک‌ها به دستگاه افست بسته می‌شوند و دستگاه شروع به چاپ طرح مورد نظر می‌کند، دستگاه چاپ افست در دو نوع شیت (برگی) و رولی موجود است. نوع رولی دستگاه قادر به چاپ انواع لیبل به صورت رول است.

دستگاه افست شیت توانایی چاپ لیبل جنس کاغذی را دارد و قادر نیست انواع لیبل پلاستیکی را چاپ کند. 

روش چاپ افست برای تیراژهای بالا بسیار مقرون به صرفه است. سرعت چاپ روش افست بالا بوده و انواع خدمات تکمیلی یووی‌، سلفون، لیبل بدون روکش طلاکوب با این روش چاپ امکان پذیر است.

چاپ فلکسو

روش چاپ فلکسو از سریع‌ترین، به صرفه‌ترین، حرفه‌ای ترین و باکیفیت‌ترین روش برای چاپ لیبل است. در این روش لیبل به صورت رول چاپ می‌شود و برای هر رنگ یک کلیشه ژلاتینی نیاز است که توسط یک لیتوگراف انجام می‌شود.

در روش چاپ فلکسو تمامی لیبل‌ها قابل چاپ بوده و انواع روکش‌های یووی، سلفون و طلاکوب در این روش به راحتی امکان پذیر است. این روش چاپ برای تیراژهای بسیار بالا در حد چند ده هزار قابل انجام است. 


 

 

قیمت لیبل

هرچه‌قدر سرعت چاپ دستگاه پایین‌تر باشد، قیمت لیبل بالاتر است. به عنوان مثال، در روش چاپ دیجیتال سرعت تولید کمتری دارد و برای کارهای تیراژ پایین استفاده می‌شوند، معمولا قیمت تمام شده بالاتری دارند.

در چاپ‌های افست و فلکسو که در تیراژ بالا و با سرعت زیاد انجام می‌گیرد، قیمت تمام شده لیبل کمتر است. به همین دلیل است که تولیدی‌ها و کارخانجات بزرگ همیشه روش چاپ افست یا فلکسو را انتخاب می‌کنند.

با توجه به اینکه لیبل‌ها در چه شرایطی چاپ می‌شوند، با چه دستگاهی چاپ می‌شوند و نحوه برش و خدمات تکمیلی، قیمت‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال یک لیبل ساده با برش معمولی چون مستطیل، قیمت کمتری نسبت به لیبل با روکش سلفون طلاکوب با برش دایره دارد.

وقتی لیبل از حالت برش مستطیلی خارج شده و به شکل دیگری چون دایره و بیضی در می‌آید، باید هزینه اضافی برای برش این لیبل‌ها در نظر گرفت. در تیراژهای پایین، از برش کاتر پلاتر استفاده شده و در تیراژهای بالا از قالب تیغ فلزی با دستگاه دایکات‌ فکی‌ به شکل دلخواه مشتریان برش می‌خورد. 

با توجه به اینکه در سفارش مشتری کدامیک از موارد لحاظ شده است، قیمت‌های مختلفی دارد. در چاپ انصار مشتریان می‌توانند با استفاده از پر کردن فرم سفارش هر محصول، قیمت همان محصول به صورت آنی محاسبه می‌شود. 


 

زمان تحویل 

لیبل‌هایی که به روش چاپ دیجیتال یووی، پرینترهای رومیزی و پرینترهای ‌صنعتی انجام می‌شوند، معمولا بین یک تا سه روز کاری زمان می‌برند. لیبل‌هایی که به صورت چاپ افست و چاپ فلکسو انجام می‌شوند، معمولا بین سه تا هفت روز کاری زمان می‌برند.


 

ویژگی‌های خاص و منحصربه فرد لیبل

لیبل‌ها معمولا به دلیل حالت چسبندگی که دارند، می‌توان بر روی هر کالایی از آنها استفاده کرد، به همین دلیل در صنعت بسته‌بندی بسیار کاربرد دارند. معمولا لیبل‌هایی با قیمت بالا و خدمات تکمیلی بیشتر چون طلاکوب یا برش خاص برای محصولاتی استفاده می‌شوند که حاشیه سود بالاتری دارد. برای محصولاتی با حاشیه سود کمتر، از لیبل‌های ارزان‌تر استفاده می‌کنند.


 

جمع‌بندی

بهتر است هر نوع محصولی که به بازار عرضه می‌شود، از لیبل مناسبی در بسته‌بندی آن استفاده شود. لیبل‌های مختلفی وجود دارد که صاحبان کسب و کار بر حسب نوع نیاز و نوع محصول باید آنها را انتخاب کنند.

جدا از انواع لیبل، روش‌های مختلف برای چاپ آن وجود دارد که انتخاب آن برحسب تیراژ درخواستی است. مجموعه چاپ انصار می‌تواند این خدمات را به صورت حرفه‌ای و خاص برای مشتریان خود ارائه دهد.