سربرگ


فهرست مطالب

سربرگ چاپی یک نوشت‌افزار سفارشی است که شامل لوگوی یک شرکت یا یک فرد، نام و اطلاعات تماس و سایر جزئیات مرتبط است. معمولا برای مکاتبات رسمی چون نامه‌های تجاری، یادداشت‌ها، فاکتورها و سایر اسناد چاپی از سربرگ استفاده می‌کنند.

هدف اصلی سربرگ چاپی، دادن ظاهری حرفه‌ای و رسمی به اسناد است. با گنجاندن عناصر برند سازی شرکت یا فرد، به ایجاد اعتبار، اصالت و شناسایی کمک می‌کند، همچنین ثبات در ارتباطات را فراهم کرده و هویت برند را تقویت می‌کند.

عناصر تشکیل دهنده سربرگ چاپی

سربرگ چاپی معمولا از عناصری تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر است:

1. لوگو: لوگو شرکت یا فرد به صورت برجسته بر روی سربرگ نمایش داده می‌شود که نشان دهنده هویت بصری سازمان یا شخص است.

2. نام و اطلاعات تماس: نام شرکت یا فرد به همراه آدرس، شماره تلفن، ایمیل و وب سایت معمولا در سربرگ درج می‌شود. این اطلاعات به گیرندگان این امکان را می‌دهد که به راحتی با شما در ارتباط باشند.

3. عناصر طراحی: سربرگ ممکن است دارای عناصر طراحی گرافیکی مثل: الگوها، خط و خطوط یا المان‌های گرافیکی باشد که برای زیبا شدن و گرافیکی کردن شکل ظاهری سربرگ از آنها استفاده می‌شود.

معمولا استفاده از سربرگ‌های چاپ شده به ارتباطات تجاری حس حرفه‌ای می‌بخشد و به ایجاد تاثیر ماندگار در بین مشتریان کمک می‌کند. توجه به جزئیات، حرفه‌ای بودن و حس اقتدار را نمایش می‌دهد.

 

 

ویژگی‌های سربرگ

به طور کلی سربرگ‌ها را از دو نظر می توان مورد بررسی قرار داد که قابل توجه تمامی مشتریان قرار می‌گیرد.

ابعاد و سایز سربرگ

معمولا در کشور ایران سربرگ‌ها در سایزهای A4‌، A5‌ و A6‌ و به ندرت در سایزهای B5‌ و B4‌ استفاده می‌شود.

نوع جنس و کاغذ مصرفی

کاغذهایی که در چاپ سربرگ استفاده می‌شود، می‌توانند تنوع زیادی داشته باشند، اما پرمصرف‌ترین آنها کاغذ تحریر ۸۰ گرم است. اگر بخواهیم کاغذی با جنس با کیفیت داشته باشیم، پیشنهاد می‌شود از کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم استفاده شود.

اگر هم بخواهیم جنسی مقاومت‌تر و شکیل‌تر داشته باشیم، کاغذ تحریر ۱۲۰ گرم استفاده می‌شود. زمانی می‌رسد که می‌خواهیم کاغذهای بافت‌دار چون کاغذ کتان استفاده شود. کاغذهای که تا الان به آنها اشاره کردیم، از جنس تحریر بودند و از نوع گلاسه نبودند.

کاغذهای گلاسه امکان امضا، مهر یا نوشتن ندارند، چون مرکب روی آنها پخش شده و موجب خراب شدن جلوه سربرگ می‌شود. به همین خاطر سربرگ‌ها را از جنس تحریر تولید می‌کنند که قابلیت نوشتن و مهرخوری داشته باشند. 

نحوه چاپ سربرگ

معمولا سربرگ‌ها به صورت سیاه_سفید، دو رنگ و یا تمام رنگ طراحی و چاپ می‌شوند. معمولا افراد و یا شرکت‌هایی که نمی‌خواهند هزینه زیادی برای چاپ سربرگ کنند و فقط می‌خواهند یک نامه اداری حاوی لوگو، آدرس و اطلاعات تماس را برای مخاطب ارائه دهند، می‌توانند از سربرگ‌های تک رنگ مشکی استفاده کنند.

اگر شرکتی بخواهد گرافیک بهتر و ظاهری پسندیده‌تر به سربرگ‌ها بدهد، معمولا از کارهای چاپی تمام رنگی استفاده می‌کند تا لوگو و نوشتار را به شکل خیلی زیبا و واضحی در سربرگ‌ها چاپ کرده و به مخاطب ارائه دهد.

 

انواع کاغذ برای چاپ سربرگ

سربرگ‌ها به کاغذهای مختلف از لحاظ جنس و گرماژ تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

چاپ سربرگ با کاغذ تحریر ۸۰ گرم

چاپ سربرگ روی کاغذ تحریر ۸۰ گرم در واقع یک گزینه بسیار رایج و مقرون به صرفه است. در اینجا اطلاعاتی در ارتباط با این نوع کاغذ برای شما ارائه می‌دهیم. وقتی صحبت از کاغذ تحریر ۸۰ گرم می‌شود، عدد ۸۰ همان گرماژ کاغذ را نشان می‌دهد، یعنی وزن کاغذ در هر متر مربع است.

کاغذ تحریر با گرماژ ۸۰ سطح صافی داشته، چاپ روی آن آسان بوده و بین کیفیت و قیمت آن، تعادل خوبی برقرار است. به دلیل ضخامت خوب کاغذ ۸۰ گرم، مانع از پخش شدن جوهر به پشت آن می‌شود.

برخی کاغذهای نازک وجود دارند که هنگام نوشتن و یا چاپ روی آنها، جوهر به پشت آن منتقل شده و خوانایی طرف دیگر از دست می‌رود، اما در کاغذ تحریر ۸۰ گرم این حالت وجود ندارد. امکان چاپ کاغذ تحریر ۸۰ گرم با اکثر چاپگر‌ها چون لیزری و جوهر افشان وجود دارد و بدون گیر کردن در دستگاه چاپگر، به راحتی چاپ می‌شود.

قیمت کاغذ تحریر ۸۰ گرم نسبت به کاغذهای دیگر بسیار مناسب است و به همین دلیل این کاغذ از پرفروش‌ترین کاغذهای چاپ سربرگ در بازار است. با وجود این تفاسیر، یک کاربری که نیاز به چاپ سربرگ دارد، حتما با یک چاپخانه یا یک طراح گرافیک مشورت گرفته، نمونه‌ها را دیده و با توجه به اینکه چه خصوصیاتی از یک سربرگ انتظار دارد، آن را انتخاب کند.

اگر مشتری بخواهد کاغذی با یک قیمت مناسب انتخاب کند، کاغذ تحریر ۸۰ گرم قیمت مناسبی دارد. اما اگر بخواهد کیفیت کاغذ بهتر باشد، باید از کاغذ سنگین‌تر چون کاغذ کتان استفاده ‌کند.

 

کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم

کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم یک پله بالاتر از کاغذ تحریر ۸۰ گرم است و وزن کمی سنگین‌تر نسبت به آن دارد. وقتی صحبت از کلمه ۱۰۰ گرم می‌شود، یعنی وزن کاغذ در ابعاد یک متر در یک متر ۱۰۰ گرم است.

به طور مسلم کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم از کاغذ ۸۰ گرم ضخیم‌تر بوده و برای کسانی که می‌خواهند یک پله بالاتر از کاغذ تحریر ۸۰ گرم استفاده کنند، گزینه خوبی است. این کاغذ نیز همانند کاغذ ۸۰ گرم سطح صافی داشته و برای  چاپ و نوشتن گزینه مناسبی است.

امکان چاپ کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم با چاپگرهای مختلف وجود دارد، اما باید با سرعت کمتری چاپ شود. کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم، نسبت به کاغذ تحریر ۸۰ گرم وزن بیشتر و استایل بهتری داشته و سربرگ تهیه شده با این کاغذ، ظاهر بهتر و برتری برای مخاطب دارد.

در حالت کلی کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم می‌تواند یک تصور مثبت و حس حرفه‌ای بودن را به مخاطب القا کند. استفاده از کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم در چاپ سربرگ می‌تواند کیفیت و زیبایی کار شما را چند برابر کرده و هزینه چندانی نداشته باشد. شما می‌توانید با هزینه‌های کمی بالا، و با انتخاب کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم، کلاس کاری خود را از همکاران بالاتر ببرید. 

کاغذ کتان ۱۲۰ گرم

کاغذ کتان ۱۲۰ گرم یک انتخاب عالی برای سربرگ‌ها است، چون ظرافت و حرفه‌ای بودن را به مکاتبات شما می‌بخشد. کاغذ کتان ۱۲۰ گرم به دلیل بافت و ظاهر متمایز خود، شناخته شده است. روی این کاغذ الگوهای ریز و ظریفی هستند که ظاهری لوکس به کار می‌دهند.

وقتی می‌گوییم کاغذ کتان ۱۲۰ گرم، یعنی وزن متوسطی که اندازه یک متر در یک متر از این کاغذ، ۱۲۰ گرم است. گرماژ بالای کاغذ موجب می‌شود که کار با کیفیت و محکم بوده و حس برتر بودن را به سربرگ‌های شما اضافه کند.

ظاهر حرفه‌ای و پیچیده کاغذ کتان، جلوه خاص و حرفه‌ای به کسب و کار شما بخشیده و باعث می‌شود که در مکاتبات خود، بتوانید ذهنیت خوبی از کار خود در مخاطب ایجاد کنید. وزن ۱۲۰ گرمی این سربرگ تضمین می‌کند که این کاغذ محکم و با دوام بوده و در مقابل سایش و پارگی مقاومت بیشتری نسبت به دو کاغذ ذکر شده در بالا دارد.

بافت کاغذ کتان برای متن چاپ شده، کنتراست خوبی داشته و خوانایی متن روی آن بسیار آسان‌تر است. برای چاپ با کاغذ کتان، باید مطمئن شویم که چاپگر مورد نظر توانایی چاپ روی کاغذ کتان را دارد یا مناسب آن نیست. از آنجایی که کاغذ کتان ۱۲۰ گرم دارای گرماژ بالایی است، برخی از پرینترها توانایی چاپ روی آن را ندارند و ممکن است باعث ایجاد مشکل در کار شما شود. 

 

چاپ سربرگ با کارت ۱۴۰ گرمی

کارت ۱۴۰ گرم نسبت به سایر کاغذها دارای یکسری مزایا و معایبی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مزایای استفاده از کارت ۱۴۰ گرمی

چاپ کارت ۱۴۰ گرم به خاطر ضخیم‌تر بودن، دوام بالایی در برابر سایش و پارگی داشته و تضمین می‌کند سربرگ‌های چاپ شده با این کاغذ کیفیت ظاهری خود را به راحتی از دست نمی‌دهند.

سربرگ چاپ شده با کارت ۱۴۰ گرمی به دلیل ظاهر و شکل ضخیم‌تر، حس حرفه‌ای و کیفیت بالا را به کار شما می‌بخشد. کارت ۱۴۰ گرم در پرینترهای خانگی به سختی چاپ می‌شود و بهترین دستگاه برای چاپ آنها، استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال صنعتی و یا دستگاه چاپ افست است.

چاپ پذیری کاغذ ۱۴۰ گرم توسط دستگاه‌های دیجیتال صنعتی و افست عالی بوده که ضمن چاپ پذیری بالا، رنگ‌های زنده و اشباع شده‌ای را به نمایش می‌گذارد. 

معایب استفاده از کارت ۱۴۰ گرمی

هزینه چاپ کاغذ ۱۴۰ گرمی در مقابل کاغذهای دیگر بالاتر بوده و هزینه کلی چاپ در تیراژ بالا بسیار بالاتر می‌رود. کاغذ ۱۴۰ گرمی با توجه به اینکه ضخیم است، در مقابل انعطاف‌پذیری و تا کردن محدودیت دارد. یعنی اگر شما بخواهید سربرگ را تا کرده و داخل پاکت قرار دهید، کاغذ شکسته و ظاهر مناسب خود را از دست می‌دهد.

هنگام چاپ کاغذ ۱۴۰ گرمی در تیراژ زیاد، اندازه و حجم بیشتری اشغال کرده و امکان حمل آن برای کاربر مشکل خواهد بود. شما کاربر محترم باید با توجه به مزایا و معایب ذکر شده برای این کاغذ بتوانید تشخیص دهید که آیا این نوع کاغذ مناسب کار شما است یا خیر.

 

ابعاد سربرگ

پرکاربردترین نوع سربرگ استفاده شده در کشور ما عبارتند از: سایز A4‌ که بیشترین مکاتبات اداری و رسمی با این سایز انجام می‌شود. سایز A5‌ در مکاتبات غیر رسمی و داخل شرکتی استفاده می‌شود. کمترین سایز استفاده شده برای سربرگ‌ها سایز A6 است که بیشتر برای یادداشت کاربرد دارد.

برخی مواقع چاپخانه‌ها برای آنکه هزینه‌های چاپ را کاهش دهند، در چاپ سربرگ مقداری سایز را کوچک در نظر می‌گیرند. به طور مثال، سایز A4‌ که در ابعاد ۲۱ در ۷/۲۹ است را به سایز ۲۰ در ۲۸ می‌زنند و همین امر باعث می‌شود که قیمت تمام شده کاغذ به دلیل پرتی کمتر پایین‌تر بیاید و مشتری با هزینه کمتری آن سربرگ را تهیه کند.

برخی از دوستان هستند که دقیقا می‌خواهند سایز واقعی سربرگ به چاپ برسد. به همین دلیل است که در تمامی چاپخانه‌های کشور معمولا از مشتری سوال می‌کنند که آیا سایز واقعی A4‌ را می‌خواهند و یا سایز غیرواقعی از آن را سفارش می‌دهند. تمامی این عوامل در چاپ سرنسخه نیز موثر است.

راهنمایی طراحی و چاپ سربرگ

طراحی و چاپ سربرگ حرفه‌ای نیازمند بررسی دقیق عناصر مختلفی چون: هدف و نام تجاری سربرگ است. در ابتدا باید هدف از طراحی سربرگ مشخص شود که آیا برای تجارت، سازمان و یا استفاده شخصی می‌خواهید از آن استفاده کنید.

شناخت نوع مخاطبان، عناصر و نام تجاری استفاده شده، لوگو، رنگ‌ها و فونت‌های مخصوص برای اطمینان از سازگاری کلی با برند اهمیت دارد. 

 

چیدمان و ترکیب 

چیدمان و ترکیب المان‌های استفاده شده در سربرگ بسیار مهم است. همیشه سعی کنید در طراحی سربرگ از یک طرح‌بندی ساده و واضح استفاده کنید که به طور واضح بتوان لوگو و نام شرکت، آدرس و سایر جزئیات را در آن مشاهده کرد.

حتما در انتخاب فونت‌ها، از فونت‌هایی استفاده شود که اولا خوانایی بهتری داشته باشند، ثانیا شخصیت کاری شما را نمایش دهند. عملا برای شرکت‌های رسمی استفاده از فونت‌های فانتزی جالب نیست. در طراحی سربرگ باید سعی شود از تعداد فونت‌های کمتری استفاده شود. هرچه‌قدر تعداد فونت‌ها بیشتر شود، کار سادگی خود را از دست می‌دهد و یک حالت غیرحرفه‌ای پیدا می‌‌کند. معمولا یک یا دو فونت برای هر سربرگ کافی است.

در طراحی سربرگ باید سعی شود از تعداد رنگ‌های محدودی استفاده شود. معمولا دو یا سه رنگ می‌تواند انتخاب مناسبی برای پالت رنگی کار شما باشد. سعی کنید از المان‌ها و آیکون‌های مربوط به کار خود استفاده کنید.

این موضوع را در نظر داشته باشید که هرچه‌قدر سربرگ طرح ساده‌تر و کاربردی‌تری داشته باشد، کاربر به راحتی می‌تواند از سربرگ شما استفاده کرده و نوشته‌های داخل آن را به راحتی مطالعه کند.

معمولا سربرگ‌های شلوغ  با پس زمینه‌های زیاد ممکن است خوانایی مناسبی نداشته باشند. قبل از آنکه اقدام به تولید سربرگ کنید، حتما با یک چاپخانه یا طراح حرفه‌ای مشورت بگیرید.

اگر می‌خواهید سربرگ خاص داشته باشید، باید در مورد گزینه‌هایی چون برجسته‌سازی، طلاکوبی یا پوشش یووی‌ موضعی سوال کنید تا بتوانید یک سربرگ منحصر به فرد و ممتازی داشته باشید.

سعی کنید حتما بعد از طراحی کار، نوشته‌ها از لحاظ املایی چک کنید تا غلط املایی نداشته باشد. هرگونه غلط املایی که در چاپخانه به وجود می‌آید، یک دردسر بزرگی ایجاد می‌کند. از یک طرف چاپخانه غلط املایی به وجود آمده را قبول نمی‌کند و از طرفی دیگر مشتری اشتباه را از خود نمی‌داند و باعث می‌شود که کار خراب شود.

حتما باید نوشته‌ها را از لحاظ درست بودن اعداد، تلفن‌ها و تمام متون چک کنید تا بعد از چاپ مشکلی پیش نیاید. مسئله بعدی این است که از چاپخانه‌ای که می‌خواهد این کار را انجام دهد بخواهید که یک نمونه با پرینتر آن را چاپ بزنید تا مطمئن شوید که سایز نوشته‌ها و المان‌ها دقیق است و در صورت نیاز المان‌ها را بزرگتر یا کوچکتر کنید.

معمولا کاربران با دیدن طرح روی صفحه مانیتور و یا صفحه گوشی همه موارد را درست می‌بینند، اما در موقع پرینت گرفتن سربرگ، اندازه واقعی المان‌ها به وضوح مشخص می‌شود. در آن موقع است که تشخیص دقیقی می‌دهند که آیا تغییرات دیگری نیاز است یا نه.

نکته مهم آنکه یک طراحی خوب برای سربرگ می‌تواند تاثیر زیادی روی گیرندگان داشته باشد. با دستورالعمل‌هایی که در بالا ذکر کردیم، به راحتی می‌توانید یک سربرگ حرفه‌ای برای خود درست کنید.

شما در چاپ انصار برحسب سایز مورد نیاز برای چاپ سربرگ می‌توانید اقدام کنید. ما در سایت خود انواع سایزها را به صورت آماده درج کرده‌ایم که می‌توانید هر سایزی را سفارش دهید.

برخی اوقات افرادی هستند که ابعادی خارج از حالت استاندارد سفارش می‌دهند. در این صورت می‌توانند با مجموعه ما ارتباط برقرار کرده و ابعاد خود را مطرح نمایند. پس از آنکه قیمت محاسبه شد، در صورت تمایل می‌توانند ثبت سفارش کنند. 

 

عوامل موثر بر قیمت چاپ سربرگ

قیمت چاپ سربرگ به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مطلب تمامی آنها را بیان می‌کنیم. 

تیراژ

در ابتدا مقدار سربرگ سفارشی مهمترین نقش را دارد. در چاپ هرچه‌قدر تعداد سفارش بالا باشد، قیمت هر واحد پایین‌‌تر خواهد ماند. تیراژ بالا موجب می‌شود که در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و قیمت تمام شده کمتر باشد.

کیفیت کاغذ

نوع کاغذ و کیفیت آن روی قیمت نهایی تاثیر مستقیم دارد. اگر از کاغذ باکیفیت با گرماژ بالایی استفاده شود، قیمت سربرگ بالاتر می‌رود. هرچه‌قدر کاغذ سبک‌تری استفاده شود موجب می‌شود قیمت پایین‌تر بیاید.

تعداد رنگ

اکثر کارهای چاپی به صورت چاپ چهار رنگ انجام می‌شود. بعضا پیش می‌آید که با رنگ‌های خاصی چون فیروزه‌ای، سرخابی یا رنگ‌های پنتون درخواست می‌دهند. این موارد می‌تواند بر قیمت چاپ سربرگ تاثیر بالایی داشته باشد.

نوع طراحی و پیچیدگی طرح

نوع طراحی انجام شده و پبچیدگی‌هایی که در طرح وجود دارد عامل دیگری بر تعیین قیمت آن است. هرچه‌قدر پیچیدگی طرح انجام شده بیشتر وقت طراح را بگیرد، روی قیمت سربرگ تاثیر داشته و موجب می‌شود هزینه بالاتری برای طراحی پرداخته شود. 

اندازه و سایز سربرگ

هرچه‌قدر سایز سربرگ کوچکتر باشد، قیمت آن کاهش می‌یابد. به عنوان مثال کاغذ A4‌ که سایز استانداردی دارد قیمت X را داشته و هرچه قدر سایز کوچکتر شود (یا مثلا نصف شود)، قیمت کار ۴۰ درصد پایین می‌آید. 

گزینه‌های تکمیلی

برخی دوستان بعد از آنکه فرایند چاپ آنها تمام شد، می‌خواهند  چاپ برجسته یا طلاکوب انجام دهند، این کارها باعث می‌شود که هزینه سربرگ بالا رود.

زمان تحویل

زمان تحویل سربرگ معمولا پنج روز تا یک هفته طول می‌کشد. وقتی سربرگ با پروسه طولانی‌تری انجام شود، مجبور هستیم که بابت تحویل فوری، هزینه بیشتری پرداخت شود. 

انتخاب شرکت چاپی

چاپخانه‌های متعدد سیاست چاپی مختلفی دارند و بعضی ها با قیمت‌های پایین و برخی دیگر با قیمت‌های بالاتری خدمات ارائه می‌دهند. توصیه می‌شود قیمت در کنار کیفیت مقایسه شود و تنها قیمت پایین معیار انتخاب شما نباشد.

خدمات چاپ انصار: چاپ پوستر

نتیجه‌گیری

استفاده از سربرگ در بسیاری از اداره‌جات، سازمان‌ها و شرکت‌ها متداول است. هر سربرگ بنا به نوع استفاده، کلاس کاری و حرفه‌ای بودن، دارای ویژگی‌هایی چون جنس، کیفیت، رنگ و طراحی منحصر به فردی است.

مشتریان باید با در نظر گرفتن تمامی این عوامل، نوع سربرگ درخواستی خود را سفارش دهند. مجموعه چاپ انصار با خدمات نوین در خدمت مشتریان در سرتاسر کشور است تا بتواند بهترین نوع سربرگ را ارائه دهد.